Zánětlivá onemocnění se nevyhýbají žádnému orgánu v našem těle. Z lékařského pohledu je možné tyto záněty rozdělit do několika skupin, které se navzájem v příznacích, ve vzniku, a i v postupu léčby liší. Co vlastně vůbec zánět je? Zánět je obranný mechanismus našeho organismu, a tedy jako takový vzniká vlastně při jakémkoli zranění a ohrožení. I v momentě, kdy se řízneme, zadřeme si třísku nebo se odřeme při pádu z kola, popálíme se o horký hrnec nebo se do ranky, kterou máme na ruce dostanou bakterie, na to musí naše tělo reagovat. Reaguje právě zánětem. Pomocí různých signálů, které jsou z místa poškození, je toto místo lokalizováno a jsou sem posílány buňky, které zde mohou působit při odklízení zbytků mrtvých buněk, při zabíjení nežádoucích patogenů nebo během hojení.
Zánět má určité specifické projevy, který mi je zvýšená teplota, ať už lokálně nebo celkově, zarudnutí, které běžně okolo rány pozorujeme. Dalším znakem je také bolest, která se dostavuje proto, že jsou v tomto místě uvolňovány látky a mediátory, které působí na bolestivá nervová zakončení. Dalším znakem je otok, ten také běžně při různých zraněních pozorujeme. A posledním znakem, který se počítá mezi základní zánětové projevy patří poškození funkce daného orgánu, který je zánětem postižený.
Všechny tyto znaky můžeme pozorovat například u rány, do které se dostaly mikroorganismy, ale určitě ne u orgánů, které jsou našim očím skryté. Mnohdy nás zánět umí dobře potrápit. Většinou se jedná o zánět způsobený různými bakteriemi, a proto je běžné, pokud se k doktorovi dostavíte s opakujícími se horečkami, že dostanete antibiotika proti bakteriím různého typu. Mezi tyto záněty patří také například prostatitida https://www.erectmax.cz/blog/prostatitida/, což je problém, který mnohdy ani nemusí bát rozpoznán a může vyústit v dlouhodobé poškození. Pokud se o těchto problémech nebojíte hovořit, je velmi jednoduché se jich zbavit.