O zeolitu se pějí ódy jednak na jeho vzhled, jakožto dekorativního prvku na zahradách a v parcích, ale hlavně kvůli jeho schopnosti pohlcovat nečistoty (fyzikální i chemické) v různých filtračních zařízeních pro udržení čistoty vody i ovzduší a pro zkvalitnění zemědělské půdy. Kde se kupříkladu dobře uplatní, jsou vodní rezervoáry.
Akvaristika – udržet v chodu akvárium vyžaduje hlavně potřebné znalosti, jde o biotop, nikoli pouze o skleněnou nádrž s vodou, kam nasázíme rostliny, umístíme ryby a tím to hasne. Důležité je pravidelně pečovat o kvalitu vody a její složení, hnojit kvůli rostlinám a zároveň jí zbavovat škodlivin. K tomu slouží různé typy filtrů a zeolit může v tomto procesu pomáhat. Jednak v sobě akumuluje nečistoty mechanického rázu a pak absorbuje amoniak a do vody uvolňuje některé důležité prvky, jako je draslík, hořčík, vápník a další. Výhodou zeolitu je i možnost využít různých frakcí, takže poslouží i jako akvarijní substrát.
Zahradní jezírka a fontány – pro okrasné účely je zeolit ideální, můžete jím obsypat rostliny na zahradě, chodníčky na skalce a umístit jej i na dno zahradního jezírka. Tam opět funguje jako čistič na shodném principu.
Efektivní filtrační médium – nedají na něj dopustit majitelé bazénů a vířivek, kde může spolehlivě zastoupit filtrační křemičitý písek. Jak už bylo řečeno, filtruje nejen tím, že zachytí v ostrých hranách drobné nečistoty, ale ty se zachytí i uvnitř. Minerál má velmi zvláštní vnitřní strukturu, připomínající mycí houbu, uvnitř se nachází rozsáhlá síť dutinek, jejichž plocha je obrovská. Absorpční schopnost zeolitu je tak velká, že vnitřní plocha pouhé hrsti kamínků by pokryla rozlohou strahovský spartakiádní stadion v Praze.
Zeolit pro filtraci do bazénů se prodává v zrnitosti shodné s křemičitým pískem a jeho vlastnosti iontové výměny, tedy pohlcování dusíkatých nečistot (amoniaku uvolněného z potu) a uvolňování vápníku a hořčíku do vody zároveň šetří prostředky bazénové chemie.